V zimě se poněkud méně potíme. S teplotou těla ale souvisí také uvolňování parfému, který si stříkáme na krk nebo na zápěstí. Tato místa jsou volena, protože zde dochází k intenzivnímu pumpování krve cévami, které jsou poměrně blízko ke kůži.

parfemy na zimuPrávě teplota ale ovlivňuje vůni, a proto se nebojte v zimě sáhnout po intenzivnějších kořeněnějších vůních. Při jejich výběru se nakonec rozhodujte mezi dvěma favority. Buďte si ale jisti, že vám papírky, na které se parfém šplíchá v kamenných prodejnách a parfumériích, vám s rozhodováním nepomohou. Parfém totiž na každém voní jinak. Proto si jednoho favorita nastříkejte na jedno zápěstí, druhý na druhé. Asi po hodině, kdy se vůně parfému plně rozvine, se rozhodněte. Své zápěstí tedy očichávejte až v době, kdy se parfém dokonale spojí s pokožkou.

Pokud chcete ušetřit, shánějte se po parfémech v akci nebo v balíčcích. V balíčků mnohdy najdete sprchový gel, tělové mléko a podobně.

Nejdůležitější je složení

Jak bude parfém působit má na starost spousta jeho složek. Většinou se jedná o přírodní ingredience, jako je bergamot, pačula a podobně. Základní složky si také představíme.

Růžové lístky-růže je klasickou vonnou květinou, jejíž silice se objevují v nejednom parfému. Olej lisovaný z okvětních lístků je ovlivňován kvalitou květů. Právě proto se růže pro parfémy pěstují na slunných plantážích v Bulharsku a Středomoří.

Bergamot-pokud ho neznáte, představte si ho jako sytě zelenou limetku. Vonný olej se ale získává z kůry tohoto málo vzrostlého stromku nebo keře.

Jasmín-keř známý i u nás. V plném květu je jeho vůně natolik omamná, že i projít kolem keře nám mnohdy dělá problémy. V parfémech jsou jeho silice pomálu, zejména kvůli agresivitě, která dokáže překrýt všechny ostatní vůně. Zajímavostí je, že třebaže květy voní velmi intenzivně, obsahují velmi málo vonné silice. Na litr vonného oleje se spotřebují řádově miliony kvítků jasmínu.

Zanechte komentář