Krasa.cz

Rubrika ‘Opalování’

Každý z nás jistě ví, že před slunečními paprsky je třeba se chránit. A to hlavně z toho důvodu abychom zabránili spálení kůže, rychlejšímu stárnutí pleti a nejhorší hrozbě, kterou je rakovina kůže. Málokdo se ale opravdu dokáže bez problémů vyznat v tolika nabízených přípravcích, z nichž má každý jiný ochranný faktor.

Co je to vlastně SPF?

bezpecne opalovaniZkratka SPF je anglického původu a znamená sun protection factor. V překladu to tedy znamená něco jako faktor ochrany před sluncem. Číslo ochranného faktoru označuje, kolik UVB paprsků opalovací krém propustí na vaši pokožku. Jako příklad můžeme například uvést krém s faktorem SPF 20. Tento krém propustí k vaší pokožce jednu dvacetinu paprsků. Díky tomu se doba bezpečného pobytu na Slunci může prodloužit až dvacetkrát.

Abyste mohli zvolit vhodnou výši ochranného faktoru, je dobré zjistit, jaký jste fototyp. Fototyp vlastně znamená to, jak bude vaše pokožka reagovat na sluneční paprsky.  Ve světové populaci najdete 6 fototypů. V naší oblasti patří většina lidí mezi 4 nejsvětlejší fototypy.

Většina kosmetických firem se zaměřují hlavně na UVB paprsky ačkoli paprsky UVA jsou mnohem škodlivější. UVA záření proniká hluboko do vaší pleti a tím urychluje vznik vrásek a bylo také prokázáno, že významně přispívá ke vzniku rakoviny kůže. Dnes už však naštěstí nebývá problém najít přípravky, které vás ochrání před oběma druhy záření.

Přípravků, které můžete použít je opravdu velká spousta

Zajímavou značkou, která se zabývá opalovacími mléky je například Sunbrella. Můžete zde koupit například ochranou emulzi na opalování pro děti. Tato emulze chrání dětskou pokožku před UVA i UVB zářením. K dětské pokožce jsou velice citlivé a nezpůsobují žádné alergické reakce. Dalším velmi zajímavým výrobkem této značky je pomáda na rty, která pokožku vašich rtů chrání před UVA a UVB zářením. Pomáda neobsahuje parabeny ani barviva.

Vyznat se v nabídce kosmetických přípravků není zrovna jednoduché. Někoho ovlivní reklama, jiného zase doporučení kamarádů a rodiny. My ale zastáváme názor, že rozhodně neprohloupíte, pokud půjdete pro krém, pleťové mléko či vodu do lékárny. Zde totiž v žádném případě neseženete jen léky, ale také kvalitní lékárenskou kosmetiku různých značek.

I na malých městech najdete minimálně vitrínu s kosmetikou Vichy. Několikrát týdně si pak můžete dát schůzku s poradkyní, která vám nabídne kosmetiku přesně podle vašich představ. Je totiž naprosto jasné, že teenager s mastnou pletí bude mít jiné potřeby než dáma pokročilého věku se stárnoucí pletí.

dermeticNejen Vichy najdete v lékárně

Vichy znáte z reklamy. Není ale potřeba zaměřovat jen a pouze na známé značky. Zkuste se zeptat na kosmetiku Diet Esthetic s hadím jedem, který v malých koncentracích vyhlazuje i velmi hluboké vrásky. Prodává se jako sérum i mléko. Tato značka je známá i výrobky s výtažky z kaviáru pro ženy i muže.

Další méně známou značkou je Dermedic, která přináší dostupné kosmetické výrobky té nejvyšší kvality. Koupit můžete klasické hydratační krémy, krémy proti vráskám a dokonce i řadu opalovacích krémů. My jsme vyzkoušeli samoopalovací krém se spoustou hydratačních složek, jako je glycerin, kakaové a bambucké máslo a mandlový olej. Cena je cca 200 Kč, za které dostanete nejrovnoměrnější opálení, které jste kdy měli.

pouziti samoopalovakuV minulém článku jste se již dozvěděli, že zdaleka nejdůležitější je výběr správné kosmetiky. Jen tak a díky správné přípravě pokožky a rovnoměrnému nánosu docílíte dokonalého „opálení“. Právě o aplikaci samoopalovacích přípravků bude třetí, tedy poslední díl našeho seriálu o bronzovém trvalém opálení.

Máte dvě možnosti nanášení

Buď autobronzer nanesete přímo rukou nebo k tomu použijete speciální rukavici. Rozetření rukou se může zdát praktičtější, nicméně hrozí, že vám přípravek zbarví dlaně a nestihnete je včas umýt. Z tohoto hlediska je lepší jemná rukavice pro aplikaci samoopalovacího krému. I tady je dobré vsadit na kvalitu. Opalovací rukavice jsou k dostání v každé drogerii, ale příliš dlouho vám nevydrží. Chcete-li investovat rozumně, pořiďte si rukavici, kterou je možné prát v pračce, aniž by se poškodila a která vyhovuje aplikaci vámi vybraného autobronzeru.

Zvolte vhodnou konzistenci přípravku

Co se týče konzistence samoopalovacího přípravku, vybírat můžete z řady sprejů, tělových mlék, emulzí či gelů. Pokud se samoopalováním teprve začínáte, nejlépe vám bude vyhovovat samoopalovací tekutina nanášená opalovací rukavicí.

kremy samoopalovaciVyzkoušeli jsme pro vás samoopalovací přípravky od značky He-Shi a musíme uznat, že internetové recenze nelžou a tato kosmetika vám splní vše, co od autobronzerů očekáváte. Příjemná vůně, heboučká rukavice, snadná a přesná aplikace a výsledek, který stojí za to. Ještě váháte?

Dnešním článkem jistě zaujmeme všechny světlé typy žen a dívek, mezi které se řadím také, a proto pro mě téma samoopalovacích přípravků nebylo vůbec cizí. Toto téma je natolik obsáhlé, že muselo být rozděleno do tří článků.

bronzove opaleniLéto je definitivně a neodvolatelně za námi a vy zoufale stojíte doma před zrcadlem a pozorujete své bledé, sluncem nedotčené (nebo již vybledlé) končetiny, které vypadají v krátké sukýnce i šortkách poněkud nepřitažlivě. Mdlá pokožka jednoduše k létu nepatří, a ačkoli dávno odzvonilo solárkově syté oranžové, přece jen se jaksi necítíme ve své kůži a příliš se nám nechce bílou pleť ukazovat na veřejnosti.

Pokud také nepatříte mezi šťastlivce, kteří si chytře vybrali dovolenou hned na začátku léta a celé prázdniny se budou chlubit čokoládovou barvičkou, je potřeba najít náhradní řešení. Řekněme si upřímně – jestli nemáte zahradu nebo koupaliště za domem, v pracovním týdnu si nejspíš sluníčka moc neužijete. A spoléhat se na prosluněné víkendy v našem mírném pásu taky není zrovna ideální. Navíc je získání čokoládového opálení přirozenou cestou dosti zdlouhavý a časově náročný proces. Jak se zdá, naší spásou je samoopalovací kosmetika. Jaké jsou její výhody, jak se vyhnout nežádoucím efektům a jaké samoopalováky jsou pro vás nejvhodnější? Více se dozvíte v dalších dílech seriálu o bronzovém opálení.

zdroj: Xparfemy.cz

Výhody samoopalovacích krémů jsou na první pohled zřejmé. Už ne jednou se mi stalo, že jsem byla narychlo pozvaná na párty, kde není na škodu vypadat dobře. Ale mé rezavé vlasy jasně značí, že ze mě snědá kráska nikdy nebude. Tak co teď s tím?

Hlavní výhodou je v první řadě rychlost – nemusíte ležet hodiny na slunci nebo platit drahé minuty v soláriu. Autobronzery, jak se samoopalovací kosmetice také říká, jsou pro mnoho z nás prostředek poslední záchrany, když potřebujete vypadat krásně a na nic jiného už nezbývá čas. Opálený vzhled dodají okamžitě a co je hlavní – bez rizika. Pokud tedy chcete být opálená zdravě, lepší způsob nenajdete. Nemusíme zde opakovat, že záření – ať už sluneční nebo soláriové – obsahuje UVA a UVB paprsky, které jednak poškozují pokožku, jednak mohou vést k rakovině kůže.

Jak dlouho budu „opálená“?

samoopalovaci kosmetikaZávisí na kvalitě. U kvalitní kosmetiky se budete z krásné barvičky radovat po jedné aplikaci několik dnů, případně dokud se nerozhodnete bronzu zbavit peelingem. Chcete-li dosáhnout tmavšího odstínu, aplikujte autobronzer několik dnů za sebou a poté si opálení udržujte třeba dvakrát týdně.

Může samoopalovací kosmetika vonět?

Některé samoopalovací přípravky mají poněkud nepříjemnou vůni a vy pak máte celý den pocit, že okolí musí zaručeně cítit, čím jste se natřela. Jak se tomu vyhnout? Jednoduše vsaďte na kvalitní kosmetiku, která dodá pokožce příjemnou vůni a navíc ji celý den hydratuje. Nejlépe se ve vlastnostech samoopalovadel zorientujete na internetu – čtěte recenze ostatní uživatelek, hledejte názory, v nejlepším případně nejprve vyzkoušejte vzorek daného přípravku.

Nechci být samý flek! Je to možné?

Ano, platí zde to samé jako v předchozím bodu. Pokud si pořídíte kosmetiku od kvalitního výrobce a budete se řídit návodem na použití, máte vyhráno.

Druhou možností je vsadit na zkušenosti ostatních, na internetu najdete spoustu diskuzí s radami a názory uživatelek na daný produkt, případně můžete v debatě sama položit dotaz ohledně aplikace a počkat si na odpověď zkušenějších. A věřte, že věnovat trochu času hledání informací je mnohem užitečnější, než po nepovedené aplikaci lufou drhnout opálení.

Základem je čisté tělo

Peeling, to je to zaklínadlo, které vám zajistí perfektní a souměrný tón celého těla. Použijte ho před nanesením samoopalovacího přípravu a dejte si záležet, abyste žádné místo nevynechali. Zvláštní pozornost věnujte oblastem, kde je pokožka obecně sušší, jako jsou lokty, kolena, kotníky a hřbety rukou. Pokud máte velmi suchou pokožku rukou nebo lokty, vyplatí se před aplikací autobronzeru tato místa mírně hydratovat nemastným krémem, aby nezachytily přílišné množství samoopalovadla. Abyste si místo opálení nepřivodily nepříjemné skvrny, je velmi dobré používat zabarvené autobronzery, u kterých okamžitě vidíte, která místa jsou již opálená.

zdroj: Xparfemy.cz