Jednobuněčné, houbové mikroorganismy vyskytující se v těle každého z nás, najdeme v ústech, krku, střevech, v pohlavním ústrojí. Způsobuje je bakterie Candida albicans. Při jejím přemnožení je pro organismus velice těžké s ní bojovat. Je velice odolná a často se vrací.

Infekce, kterou tato houba způsobuje, se nazývá kandidóza. Příčiny vzniku nejčastěji bývají léčba antibiotiky, užívání hormonální antikoncepce, oslabení imunity, nerovnováha střevní mikroflóry a s ní spojená špatná strava, nadměrné užívání cukrů, ale také stres. Kvasinková infekce pochvy bývá zapříčiněna, kromě již zmiňovaných důvodů, nošením těsných kalhot a spodního prádla z umělých látek, špatnou intimní hygienou, používáním mýdla a také koupáním se v bazénech a přírodních vodách.

Onemocnění se projevuje svěděním a pálením genitálií, jejich zarudnutím, bílým výtokem, bolestí při pohlavním styku. Dále se může objevit únava, zápach z úst, bolest hlavy, nespavost, rýma, bolest kloubů, zvýšená chuť na sladké a mnoho dalšího.

A jak přemnožené kvasinky porazit?

candixBuď vám léky předepíše lékař, nebo si ty volně prodejné můžete zakoupit sami.

Ale vždy je lepší, aby diagnózu stanovil lékař. Důležitým krokem v boji proti kvasinkám je i změna jídelníčku. Rozhodně byste neměli konzumovat cukry, bílé pečivo, droždí, mléko, uzeniny, plísňové sýry, brambory, ovocné čaje, kávu, výrazně omezit alkohol.

Naopak se doporučují jablka, hrušky, švestky, kiwi, především tedy kyselé ovoce, zelené a bylinkové čaje, mléčné výrobky s probiotickou kulturou, jablečný ocet, česnek, syrová zelenina, doporučují se například ředkvičky. K prevenci slouží tablety obsahující laktobacily. Domácí možností léčby je zavádět bílý jogurt do pochvy, tampon s tea tree oilem nebo sedací koupel z měsíčku či řepíku.

Nedílnou součástí léčby jsou také nejrůznější doplňky stravy. Zmínit můžeme například Candix.

Zanechte komentář