Dnešní článek bude prvním dílem seriálu o Coco Channel, která, jak již název dnešního příspěvku napovídá, dobyla svět módy, do té doby svět mužů.

V neděli 19. srpna tomu bylo přesně 129 let, co ve francouzském Saumuru světlo světa poprvé spatřilo chudé děvčátko, které pokřtili Gabrielle Bonheur. Ačkoli její druhé jméno znamená v překladu „štěstí“, její dětství tak rozhodně nevypadalo. Při pohledu na smutnou tmavookou holčičku marně vyhlížející svého otce z oken sirotčince by nikdo neřekl, že právě ona jednou způsobí neuvěřitelnou módní revoluci. Řeč je o samotné Coco Chanel. Připomeňte si s námi výročí narození této ikony, připravili jsme pro vás několik perliček z jejího života.

Coco jako malá/mladá holka

mlada cocoDětství strávila v přísném a ponurém prostředí sirotčince, ale o prázdninách se u své tety věnovala svému nejoblíbenějšímu koníčku – šití. Po odchodu z klášterního prostředí se rychle vyučila švadlenkou v pánském salonu. Gabrielle ale toužila po něčem víc než sedět od rána do noci u šicího stolu. Toužila po slávě. Aby se svému snu aspoň trochu přiblížila, vystupovala v amatérském kabaretu, kam se s oblibou chodili bavit mladí důstojníci. Jedna ze dvou písniček jejího chudého repertoáru ´Qui qu´a vu Coco´ zpívala o Pařížance, která ztratila pejska jménem Coco. Mladá Gabrielle byla i přes svou hubenou, téměř chlapeckou postavu na jevišti tak přesvědčivá, že si od vojáků vysloužila přezdívku – Coco. Kdo by si ale myslel, že dvě protínající se C ve znaku Chanel vycházejí z jejího nového křestního jména, neměl by pravdu. Gabrielle „Coco“ Chanel si později zvolila značku, která existovala již mnohem dříve – dvě C byla totiž znakem jejího dědečka truhláře a mohla jí tak vždy připomínat, z jakých poměrů pochází.

Jak se chudá švadlenka dostala mezi francouzskou smetánku?

Docela jednoduše – v kabaretu si ji vyhlédl důstojník Balsan, milionář a milovník luxusního života. Gabrielle se chopila své šance a nechala se vytáhnout ze dna společnosti na její vrchol. Její duše ale špatně snášela, že se musí neustále podřizovat bohatému milenci a navíc – Gabrielle se v přepychu doslova nudila. Nakonec zvítězila její touha provokovat, a tak se 26letá Coco v době honzíků, krajek, kanýrů, korzetů a paraplíček objevuje na dostizích ve vázance svého milence a v kabátu jeho přítele. Pánské oblečení na ženě při společenské události! Neslýchané! A navíc model završila slamákem, který si sama vyrobila. Ženy utažené v korzetu až k omdlení a s obrovskými šlehačkovými klobouky na hlavách hleděly na její sportovní model nejprve znechuceně, ale hned na to závistivě. Právě tento provokativní počin stál na prahu její závratné kariéry.

zdroj: Xparfemy.cz

Zanechte komentář