Třetí, poslední díl bude o vrcholu, ale také zajímavostech o vůdčí osobnosti módního světa, kterou Gabrielle Coco Chanel bezesporu je…

„Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.“
Coco Chanel

parfemy chanelCoco Chanel si v Paříži otevřela luxusní butik s ateliérem, ve kterém tvrdě pracovala na svých modelech. K cestě na vrchol vysoké společnosti bez mrknutí oka využívala mocné a bohaté muže své doby, kteří pro ni nebyli víc než trofejemi a můstkem do nejvyšší společenské vrstvy. Modely se značkou Chanel se staly módním diktátem a Coco představovala ikonu nové generace emancipovaných žen. Cesta z vrcholu na dno ale bývá rychlá a nečekaná. Přišla druhá světová válka. Coco, odhodlaná přežít za každou cenu, byla okolnostmi donucena uzavřít celý svůj módní dům. Otevřený zůstal jen obchod s parfémy, který si rychle oblíbily manželky nacistických důstojníků. Coco mezi nimi ve svých šestapadesáti letech dokonce našla o třináct let mladšího milence. Styky s okupanty ji ale přivedly na okraj propasti. Dokonce se zapojila do spiknutí proti Winstonu Churchillovi, ale operace se nezdařila. Po osvobození Paříže nastaly kolaborantům těžké časy a Coco nebyla výjimkou, dokonce byla na několik hodin zatčena. Prchla proto do Švýcarska, odkud sledovala vývoj poválečné módy. Diorovy kreace a haut couture plná krajek, volánů a skladů jí připadala odporná.

V roce 1954 tak začala pracovat na nejdůležitější kolekci svého života. Bylo jí sedmdesát jedna let, když se z exilu vrátila do Paříže, aby znovu zazářila a nechala svým konkurentům spadnout čelist. Plán tentokrát nevyšel. Francouzi vzývali Diora a nad modely Chanel ohrnovali nos, vzpomínka na Gabriellinu kolaboraci ještě nevybledla. Chanel zachránila Amerika – její výstředně jednoduché modely uchvátily bohaté Američanky a o novou kolekci se doslova praly. Časem ji opět vzala na milost i Francie a celá Evropa. Její modely byly vždy jedinečné, originální, jednoduché, praktické a luxusní. Coco měnila zaběhnutá pravidla a v 70. letech bylo jmění dříve chudé švadlenky kolosální. Ikona módního průmyslu dosáhla všeho, co si přála. Chybělo jí jediné – láska. „Člověk by neměl žít sám. Je to chyba,“ říkávala. Zemřela sama ve svém apartmá hotelu Ritz v nedožitých 88 letech.

Věděli jste, že…

•    Coco milovala černou a bílou, fascinovaly ji totiž roucha jeptišek ze sirotčince, kde trávila dětství. Inspiraci v neradostném dětství nacházela ostatně velmi často.
•    Proč Chanel No. 5? Coco šla proti proudu a místo poetického jména vybrala číslo jednoho ze vzorků, které jí parfumér Ernest Beaux, nabídl.
•    Jednoduché flakony odpovídaly její filozofii. Coco nechtěla, aby se parfém ztrácel v broušeném skle, naopak ho nechala vyniknout v obyčejném hranatém flakonu.
•    Coco měla vždy spíše chlapeckou postavu bez předností, které by mohla dávat na odiv. Proto volila jednoduché rovné střihy, které její nedostatky perfektně skryly. Vytvořila styl sama pro sebe, který svou dokonalostí oslovil miliony žen.

zdroj: Xparfemy.cz

Zanechte komentář