Každý z nás jistě ví, že před slunečními paprsky je třeba se chránit. A to hlavně z toho důvodu abychom zabránili spálení kůže, rychlejšímu stárnutí pleti a nejhorší hrozbě, kterou je rakovina kůže. Málokdo se ale opravdu dokáže bez problémů vyznat v tolika nabízených přípravcích, z nichž má každý jiný ochranný faktor.

Co je to vlastně SPF?

bezpecne opalovaniZkratka SPF je anglického původu a znamená sun protection factor. V překladu to tedy znamená něco jako faktor ochrany před sluncem. Číslo ochranného faktoru označuje, kolik UVB paprsků opalovací krém propustí na vaši pokožku. Jako příklad můžeme například uvést krém s faktorem SPF 20. Tento krém propustí k vaší pokožce jednu dvacetinu paprsků. Díky tomu se doba bezpečného pobytu na Slunci může prodloužit až dvacetkrát.

Abyste mohli zvolit vhodnou výši ochranného faktoru, je dobré zjistit, jaký jste fototyp. Fototyp vlastně znamená to, jak bude vaše pokožka reagovat na sluneční paprsky.  Ve světové populaci najdete 6 fototypů. V naší oblasti patří většina lidí mezi 4 nejsvětlejší fototypy.

Většina kosmetických firem se zaměřují hlavně na UVB paprsky ačkoli paprsky UVA jsou mnohem škodlivější. UVA záření proniká hluboko do vaší pleti a tím urychluje vznik vrásek a bylo také prokázáno, že významně přispívá ke vzniku rakoviny kůže. Dnes už však naštěstí nebývá problém najít přípravky, které vás ochrání před oběma druhy záření.

Přípravků, které můžete použít je opravdu velká spousta

Zajímavou značkou, která se zabývá opalovacími mléky je například Sunbrella. Můžete zde koupit například ochranou emulzi na opalování pro děti. Tato emulze chrání dětskou pokožku před UVA i UVB zářením. K dětské pokožce jsou velice citlivé a nezpůsobují žádné alergické reakce. Dalším velmi zajímavým výrobkem této značky je pomáda na rty, která pokožku vašich rtů chrání před UVA a UVB zářením. Pomáda neobsahuje parabeny ani barviva.

Zanechte komentář